Odhalujeme (s)mysl

Vyhledáváme zásadní tvorbu a se svolením autorů ji přinášíme v překladu, který si můžete poslat, tisknout, sdílet nebo uložit na později.
Sledovat nás můžete na těchto stránkách, na Twitteru, přes Facebook, Google+, RSS feed nebo odebírejte novinky emailem.

Prebaly1 3

Eliezer Yudkowsky: Harry Potter a metody racionality

Ať už máte rádi Harryho Pottera, nebo tohoto dětského hrdinu v původní verzi třeba vůbec nemusíte, tuto vynikající kultovní knihu si musíte přečíst:

 • Je lepší než originál v mnoha směrech (GoodReads hodnocení 4.4, kánon má mezi 4.35 a 4.5)
 • Není určena pro děti – zaujme spíše až puberťáky, ale hlavně dospělé
 • Budete z ní tak nadšení, že se o ni budete chtít se všemi podělit – a můžete, protože je zadarmo
 • Nabízí precizně navržený a vykreslený alternativní vesmír, který je příjemně povědomý, protože sdílí společné základy se světem, který vytvořila a na který drží veškerá práva J. Rowlingová, a zároveň poutavě odlišný
 • Přináší zcela nový příběh, který ale zachovává styčné body s původní dějovou osou
 • Myšlenky a poselství původního díla využívá a s překvapivou promyšleností rozvíjí
 • Každou chvíli se budete moci potrhat smíchy, abyste vzápětí samým napětím nemohli odložit knihu, a to budete pořád teprve na začátku
 • Při čtení se taky – úplně mimochodem – dozvíte ohromnou spoustu věcí o reálné vědě, principech, pokusech a teoriích

Hlavní postavou je chlapec důvěrně známý, ale zároveň zcela odlišný:

Harry James Potter‑Evans‑Verres

Nechce se stát příštím Pánem zla, a světovláda je takové ošklivé slovo, ale kdo rozumný by si troufal tvrdit, že svět nepotřebuje optimalizaci?

A stejně tak jsou známí a odlišní i jeho nejlepší přátelé – Hermiona Grangerová a Draco Malfoy.

#HPaMR kvalitou o několik řádů převyšuje běžnou lepší fanouškovskou tvorbu. Přejímá v důvěrně známých rysech svět vytvořený J. K. Rowlingovou, ale vykresluje jej od počátku ve zcela vlastním, chytlavém stylu, a do klasického příběhu s poselstvím vplétá další zásadní rozměry.

Přečtěte si na ukázku projev profesora obrany Quirella ze druhého dílu.

Někde se něco stalo jinak. Harryho teta si vzala za manžela profesora z Oxfordu a Harry je velice vzdělaný a velice sebevědomý jedenáctiletý génius. Leccos v kouzelném světě mu přijde poněkud nedomyšlené a čeká, že tajemství magie by mohl rozlousknout tak do konce roku.
hpmor fleurTuší sice, že zas tak jednoduché to nebude, zvlášť když se do toho připlete jeho temná stránka, ale sám sebe bere s humorem, své názory neváhá měnit tváří v tvář experimentálním výsledkům a platným argumentům, a díky svému knihomolství, hodinám tréningu, vědeckému přístupu, ďábelským intrikám a surreálnému chaosu, který kolem sebe generuje, dosahuje svého.

Dílo si po celém světě získalo statisíce nadšených čtenářů a inspirovalo vznik několika dalších sérií, které se v této alternativní realitě odehrávají. #HPaMR má 775 tisíc slov v šesti knihách, kánon dohromady něco přes milion v sedmi. Celý děj #HPaMR se ale odehraje během prvního školního roku.

Autorem této geniální fanfiction je výzkumník umělé inteligence Eliezer Yudkowsky a toto obsáhlé dílo plné důvtipu vydával několik let kapitolu po kapitole. (Přečtěte si jeho vynikající kratší sci-fi novelu Srážka tří světů, navnadí na #HPaMR).

Celé dílo je už v angličtině dokončené a volně k dispozici, což má tu výhodu, že nebudete muset čekat, a můžete to zhltnout celé rovnou. Existuje i anglická audiokniha. A až si #HPaMR užijete až do konce (a pak klidně ještě jednou), stavte se o tom napsat – sem, do komentářů nebo třeba na mail, na svůj profil, blog…

Kniha je dílem nadšení (ale také nebývalého umu, což ve světě fanfiction vůbec není samozřejmost) a je k dispozici zcela zdarma – prodávat se nesmí. Veškerá práva na tento svět, jeho postavy a reálie samozřejmě stále patří paní Rowlingové, která je naštěstí dost osvícená na to, aby vydávání fanfiction nebránila, pokud se na ní někdo nesnaží vydělávat. Česká verze používá zažité výrazy z překladu Vladimíra a Pavla Medkových.

Pokud se vám tento Harry Potter bude líbit, dejte o tom vědět nám i lidem kolem sebe, které by mohla zajímat. Pokud se vám líbit nebude, zkuste číst dál – leckomu Harry přijde nesnesitelně přemoudřelý, nicméně geniální děti skutečně takové mohou být, a hlavně autor v průběhu knihy velmi dobře pracuje s Harryho vývojem – v racionalistickém románu nic není zbytečně.

Nadšené ohlasy čtenářů jsou tou nejlepší reklamou (jinou ani nemáme) a pro nás jsou odměnou a motivací.

Pište do komentářů níže, zmiňujte knihu na sociálních sítích (prosíme použijte v textu hashtag #HPaMR, zkrácený odkaz na tuto stránku je http://j.mp/HPAMR) nebo nám třeba pošlete svůj názor emailem.

Stahujte:

Harry Potter a metody racionality III.

EPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP
v. 20170314 BETA
Ve třetí knize začíná Harry narážet na politickou realitu kouzelnické Británie, a hned do toho jde po hlavě. Mozkomoři, Azkaban, školní intriky, jedno nebezpečí za druhým… BETA verze, prosíme hlaste chyby


Harry Potter a metody racionality II.

HPaMR kniha 2EPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP
v. 20170223
Ve druhé knize Harry podrobuje magii vědeckému zkoumání spolu s Hermionou, rozehrává intriky, ve kterých mu dělá společníka Draco, řeší svou image v médiích, a následují EPICKÉ BITVY! VĚDECKÉ OBJEVY! INTRIKY! CHAOS!
Ukázku si můžete přečíst tady.


Harry Potter a metody racionality I.

HPaMR kniha prvniEPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP
v. 20170223
První kniha z šesti zachycuje Harryho setkání se světem magie, přípravy před nástupem do Bradavic a dva velmi nabité týdny školy.


EPUB můžete poslat do čtečky Kindle např. pomocí této služby.

Něco nefunguje podle očekávání? Napište, poradíme.

Ilustrace na přebalech vytvořila Lily Yao Lu.

 • Aleš Kotyk

  Čtení mě tak chytlo, že jsem si tyhle tři přeložené knihy nechal nedávno vytisknout a svázat (nesnáším čtení z displaye) a samozřejmě jsem je již dočetl. Moc děkuju za skvělou práci, překlad je skvělý a neuvěřitelně čtivý. Doufám, že brzo vyjdou další přeložené díly, začínám pociťovat absťák :D
  ještě jendou moc moc moc díky!

 • Lucie Kniga Musilova

  Kez by jste s prekladem pokracovali :) strasne moc se tesim na dalsi dily :)

 • Ontarion

  Moc díky díky překladatelům. Na tuhle sérii jsem narazil náhodou a teď nemůžu přestat číst. S originálem nemám problém, ale jsem šílený zastánce a podporovatel překladů čehokoliv do češtiny. Jen tak dál, držím vám palce v pokračování překladů :)

 • Olívia Wienerová

  Ďakujem za výborný preklad, čakám na ďalšie, nechce sa mi učiť anglicky…

 • Jan Rokycanský

  Pokračujte PROSÍM !!! :) :)

 • Martina Skylar Miková

  Už je to nejaký ten piatok, takže mi to nedá a idem otravovať znova: plánujete vydať ďalšiu časť racionálneho Harryho? Ak áno, kedy by som sa teoreticky mohla tešiť z ďalšej várky neskutočne vtipných dialógov a vnútorných monológov? Prosím, potešte ma!

  • nepotěším :'(
   ještě to nejspíš bude na dlouho

  • Martina Skylar Miková

   ach jaj… :-((( No nič, budem sa proste musieť pocvičiť v trpezlivosti. Ďakujem za vašu prácu, bola by večná škoda, keby toto dielo nevidelo svetlo českého a slovenského sveta! :-DDD

  • Misojogi

   anglicky neviem tak dobre aby som prekladal, ale hlasim sa na korektury beta verzie
   Pokial ste sa zatial dostali so stvrtym dielom?

 • Jana Astralien Pavlíčková

  Děkuji za skvělou práci překladatelů. A prosím, řekněte, že pracujete na dalších knihách… Protože v aj si to tak nevychutnam.

 • vencour

  Dostal jsem tip na tuto variaci Harryho Pottera, přečet 3 pdfka za poslední cca 3 dny a noci a mířim na anglickou verzi :-)
  Takže dík za vaši práci, je to super.

 • bjarkan

  Díky! Už aby byla čtyřka :)

 • Bara_Bora

  Dobrý den,
  chtěla bych pouze upozornit, že odkaz na stažení knih bohužel nefunguje :(
  Děkuji za vyřešení, už se moc těším až si je přečtu!

 • Mars Vertigo

  Uz uz jsem se chystal k precteni, jenze jsem narazil na tuto recenzi: http://danluu.com/su3su2u1/hpmor/
  Tam mimochodem zminuje nasledujici:
  “A largely forgettable, overly long nerd power fantasy, with a bit of science (most of it wrong) and a lot of bad ideas”

  Zamijalo by me tedy, zda si dal nekdo tu praci a overoval zminovane vedecke reference a tedy muze potvrdit ci vyvratit slova tohoto recenzenta. Ja to pochopitelne chtel cist take z duvodu urcite koherence. Dik

  • Není to zdaleka jediná kritika, a ano, je dost lidí, kterým se HPaMR z různých důvodů nelíbí natolik, že cítí potřebu ho strhat. V porovnání s počtem těch, kteří jsou dílem nadšení, je jich ale zcela zanedbatelné (ačkoliv až překvapivě hlasité) množství.

   Co se týká ověřování věděckých referencí, pokud vím, nejsou použité žádné falešné nebo vyvrácené citace a podobně, spíš jsou v díle místa, kdy autor představuje teorie, někdy i své vlastní, které zatím ověřené nejsou, ačkoliv třeba znějí aplikovatelně. Za sebe můžu říct, že to je dostatečně poznat – nesnaží se to nijak zastírat, naopak, bývá to zmíněno někde v poznámkách nebo se to třeba alespoň během postupného vydávání knihy probíralo i s autorem třeba v komentářích na redditu v sekci /r/HPMOR.

   Takže rozhodně doporučují nedat na hatery a zkusit číst sám – budu rád, když se tu pak dozvíme o výsledném dojmu. Plus je potřeba počítat s tím, že sovy nejsou tím, čím se zdají být, a mnoho výhrad, proč kniha nefunguje nebo někoho něčím štve (Harry je namyšlený apod.) se ukážou jako promyšlený záměr, takže tyto výhrady většinou mají ti, kteří přečetli sotva kousek.

 • Jaroslav Bohuslav Kořínek

  Je dost dobře možné, že přece jenom existuje nějaké kolektivní Nadvědomí, ze kterého pak více lidí čerpá podobné nápady. Této hypotetické entitě musím poděkovat, že inspirovala autora k sepsání těch samých otázek, které jsem si při čtení série o Potterovi kladl.
  Nemenší dík patří i překladatelům, které tímto povzbuzuji k překladu další knihy.

 • Martina Skylar Miková

  Ďakujem za tretiu časť! Pôvodne som si to chcela nechať na sviatky, aby som mohla čítať cez dovolenku
  …ale na to je treba vôľu z betónu a ocele a keď si spomeniem na nezabudnuteľné stretnutie Draca a Harryho u madam Malkinovej, tá moja sa skôr podobá toaleťáku v záchodovej mise… :-D

 • Fnuf

  Měla jsem se učit na započet, ale já jsem tuhle šílenost musela dočíst (2 dny 3 pdf) teď se jdu učit a od zítřka louskat anglickou verzi, kdo tohle vymyslel byl magor a trochu, trochu hodně přeháněl, ale musím! To dočíst :D díky prekladatelum

 • Misojogi

  zacal som citat, prvych 10 stran sa mi az tak nepacilo, chcel som to odlozit, ale potom ma to zrazu chytilo a teraz neviem prestat :-D

  mam len prosbu aby sa pokracovalo s prekladom aj zvysnych 4 casti

 • Martina Skylar Miková

  prosím, povedzte mi niekto, že tretia časť sa objaví v dohľadnej dobe!!! Myslím, že som závislá. Takto som sa nenasmiala, ani nepamätám. Ďakujem za fantastický preklad, vidno, že prekladateľka sa rozumie svojmu remeslu – neovláda len angličtinu, ale vďaka bohu aj materinský jazyk!

  • Třetí kniha se blíží, do konce roku bude, ale spousta lidí to ale nevydržela a dočetli to anglicky, i když to třeba byla jejich první kniha v originále, a říkají, že to za to stálo.
   Čekání na další knihy pak ale bude krušné, protože ty ještě vůbec nejsou přeložené :)

   Jsme rádi, že se HPaMR líbí, musí se rozšířit co nejvíc.

  • Třetí díl už je k dispozici v betaverzi, chybí poslední půl kapitoly ,)

 • Martin Růžička

  díky moc
  kdy můžeme očekávat pokračování? :)

  • Omlouvám se za prodlevu s odpovědí, třetí kniha bude připravená do konce roku :)

  • Martin Růžička

   díky… tak dáreček pod stromeček či do nového roku… super

  • Třetí díl už je k dispozici v betaverzi, chybí už jen poslední půl kapitoly ,)

 • Patrik

  Skvelé! Vďaka za preklad, veľmi čtivý… Dal som odkaz i na blog :) (https://dennikn.sk/blog/iny-harry-potter/?ref=tit-box-top)

  • Jsme rádi, že se líbí, a dík moc za odkaz :)

 • Pingback: Eliezer Yudkowsky: Srážka tří světů – Archetypal.cz()

 • Bort

  Dočetl jsem to… a nemůžu. Prostě NE. :-D :-D Čaj se párkrát ocitl na monitoru a jednou v mých plicích. Prosím, PROSÍM, tohle přeložte celé!!!

 • Mordor

  “Muggles had around the same legal standing as children or kittens: they were cute, so if you tortured them in public you could get arrested, but they weren’t people.” XD

  • To nás čeká až teď ve druhé knize :)
   “Mudlové měli zhruba stejný legální status jako děti nebo koťata: byli roztomilí, takže by vás zavřeli, kdybyste je mučili na veřejnosti, ale nebyli to lidé.”

 • Mordor

  Omg, od vcerejska to ctu a nemuzu prestat, jsem u kapitoly 12 a naprosto luxusni. Vygooglil jsem si teda original, pac i puvodni knizky jsem cetl v originale a jmena/popisy znam vic v anglictine nez v cestine, kazdopadne je to bozi, diky!

  • haha :) originál má tu výhodu, že to jde dočíst rovnou až do konce… takže příjemnou zábavu