STAHUJTE: Harry Potter a Metody Racionality – Eliezer Yudkowsky

Až nečekaně dobrá fanfiction Harryho Pottera představuje alternativní realitu k světu ve známé sérii knih.  První část již je ke stažení na našich stránkách v redigovaném překladu Edity „Tersy“ Neumannové.

Jde o knihu, která by v HP sérii patřila mezi ty delší. Na jednu stranu bere celé téma magického světa o dost vážněji a snaží se k němu přistupovat logičtěji, na druhé straně hýří humorem, vtípky a odkazy na populární kulturu.

Čím si fanfiction Harryho Pottera zaslouží vydat na našem webu? Má to tři hlavní důvody.

  1. Paní Rowlingová nemá nic proti tomu, když lidé píší fanfiction z jejího světa, dokud se na nich nesnaží vydělávat. Což znamená, že tuto knihu běžná nakladatelství jednoduše nemohou vydat.
  2. Autor je badatelem na poli umělé inteligence a lidské racionality. Jedním z jeho záměrů s touto knihou bylo rozšířit dnes sice prozkoumané, ale zatím nepříliš rozšířené poznatky o tom, jak funguje lidská mysl, a jak to ze subjektivního hlediska lze zlepšit. Takže celá kniha je prodchnuta jak odkazy na skutečné výzkumy a vědecké poznatky, tak i snahou z nich plynoucí poznatky aplikovat – aniž by ztrácela na čtivosti.
  3. Kniha je jednoduše vynikající – vznik takovýchto děl víc než ospravedlňuje možnost psát a vydávat fanfiction. Svět knihy je milionům čtenářů důvěrně známý, a přitom se od původního díla natolik liší, že jde vlastně o něco zcela jiného. Yudkowského alternativa je napínavá a poutavá, působivá a poučná, vážná i vtipná, pobuřující i povzbuzující, a čtenářům, kteří by se k takovým tématům jinak nejspíš jen tak nedostali, zpřístupňuje přístupnou formou zásadní výseč vědeckého poznání.

Dílo, vydávané postupně dlouhých pět let, zachycuje Harryho první rok v Bradavicích, a soustředí se převážně na osudy Harryho, Hermiony a Draca Malfoye. Ovšem některé zásadní věci jsou úplně jinak – rozdíly začínají tím, že sestra Harryho matky Petunie si namísto Vernona Dursleyho vzala za manžela oxfordského profesora biochemie Verrese-Evanse, takže Harry Potter-Verres-Evans je sebevědomý jedenáctiletý malý génius, který, když už se dozvěděl o existenci světa magie, zcela se vymykajícího vědě, jej hodlá podrobit vědeckému zkoumání. Nicméně aby to neměl příliš jednoduché, i jeho protivník je na patřičně vyšší úrovni…