Odhalujeme (s)mysl

Vyhledáváme zásadní tvorbu a se svolením autorů ji přinášíme v překladu, který si můžete poslat, tisknout, sdílet nebo uložit na později.
Sledovat nás můžete na těchto stránkách, na Twitteru, přes Facebook, Google+, RSS feed nebo odebírejte novinky emailem.

Prebaly1 3

Eliezer Yudkowsky: Harry Potter a metody racionality

Ať už máte rádi Harryho Pottera, nebo tohoto dětského hrdinu v původní verzi třeba vůbec nemusíte, tuto vynikající kultovní knihu si musíte přečíst:

  • Je lepší než originál v mnoha směrech (GoodReads hodnocení 4.4, kánon má mezi 4.35 a 4.5)
  • Není určena pro děti – zaujme spíše až puberťáky, ale hlavně dospělé
  • Budete z ní tak nadšení, že se o ni budete chtít se všemi podělit – a můžete, protože je zadarmo
  • Nabízí precizně navržený a vykreslený alternativní vesmír, který je příjemně povědomý, protože sdílí společné základy se světem, který vytvořila a na který drží veškerá práva J. Rowlingová, a zároveň poutavě odlišný
  • Přináší zcela nový příběh, který ale zachovává styčné body s původní dějovou osou
  • Myšlenky a poselství původního díla využívá a s překvapivou promyšleností rozvíjí
  • Každou chvíli se budete moci potrhat smíchy, abyste vzápětí samým napětím nemohli odložit knihu, a to budete pořád teprve na začátku
  • Při čtení se taky – úplně mimochodem – dozvíte ohromnou spoustu věcí o reálné vědě, principech, pokusech a teoriích

Hlavní postavou je chlapec důvěrně známý, ale zároveň zcela odlišný:

Harry James Potter‑Evans‑Verres

Nechce se stát příštím Pánem zla, a světovláda je takové ošklivé slovo, ale kdo rozumný by si troufal tvrdit, že svět nepotřebuje optimalizaci?

A stejně tak jsou známí a odlišní i jeho nejlepší přátelé – Hermiona Grangerová a Draco Malfoy.

#HPaMR kvalitou o několik řádů převyšuje běžnou lepší fanouškovskou tvorbu. Přejímá v důvěrně známých rysech svět vytvořený J. K. Rowlingovou, ale vykresluje jej od počátku ve zcela vlastním, chytlavém stylu, a do klasického příběhu s poselstvím vplétá další zásadní rozměry.

Přečtěte si na ukázku projev profesora obrany Quirella ze druhého dílu.

Někde se něco stalo jinak. Harryho teta si vzala za manžela profesora z Oxfordu a Harry je velice vzdělaný a velice sebevědomý jedenáctiletý génius. Leccos v kouzelném světě mu přijde poněkud nedomyšlené a čeká, že tajemství magie by mohl rozlousknout tak do konce roku.
hpmor fleurTuší sice, že zas tak jednoduché to nebude, zvlášť když se do toho připlete jeho temná stránka, ale sám sebe bere s humorem, své názory neváhá měnit tváří v tvář experimentálním výsledkům a platným argumentům, a díky svému knihomolství, hodinám tréningu, vědeckému přístupu, ďábelským intrikám a surreálnému chaosu, který kolem sebe generuje, dosahuje svého.

Dílo si po celém světě získalo statisíce nadšených čtenářů a inspirovalo vznik několika dalších sérií, které se v této alternativní realitě odehrávají. #HPaMR má 775 tisíc slov v šesti knihách, kánon dohromady něco přes milion v sedmi. Celý děj #HPaMR se ale odehraje během prvního školního roku.

Autorem této geniální fanfiction je výzkumník umělé inteligence Eliezer Yudkowsky a toto obsáhlé dílo plné důvtipu vydával několik let kapitolu po kapitole. (Přečtěte si jeho vynikající kratší sci-fi novelu Srážka tří světů, navnadí na #HPaMR).

Celé dílo je už v angličtině dokončené a volně k dispozici, což má tu výhodu, že nebudete muset čekat, a můžete to zhltnout celé rovnou. Existuje i anglická audiokniha. A až si #HPaMR užijete až do konce (a pak klidně ještě jednou), stavte se o tom napsat – sem, do komentářů nebo třeba na mail, na svůj profil, blog…

Kniha je dílem nadšení (ale také nebývalého umu, což ve světě fanfiction vůbec není samozřejmost) a je k dispozici zcela zdarma – prodávat se nesmí. Veškerá práva na tento svět, jeho postavy a reálie samozřejmě stále patří paní Rowlingové, která je naštěstí dost osvícená na to, aby vydávání fanfiction nebránila, pokud se na ní někdo nesnaží vydělávat. Česká verze používá zažité výrazy z překladu Vladimíra a Pavla Medkových.

Pokud se vám tento Harry Potter bude líbit, dejte o tom vědět nám i lidem kolem sebe, které by mohla zajímat. Pokud se vám líbit nebude, zkuste číst dál – leckomu Harry přijde nesnesitelně přemoudřelý, nicméně geniální děti skutečně takové mohou být, a hlavně autor v průběhu knihy velmi dobře pracuje s Harryho vývojem – v racionalistickém románu nic není zbytečně.

Nadšené ohlasy čtenářů jsou tou nejlepší reklamou (jinou ani nemáme) a pro nás jsou odměnou a motivací.

Pište do komentářů níže, zmiňujte knihu na sociálních sítích (prosíme použijte v textu hashtag #HPaMR, zkrácený odkaz na tuto stránku je http://j.mp/HPAMR) nebo nám třeba pošlete svůj názor emailem.

Stahujte:

Harry Potter a metody racionality IV.

Vycházející kapitoly
EPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP

v. 20190121 BETA
Začali jsme vydávat kapitoly čtvrté knihy, najdete je vcelku tady, a postupně přibývají na stránce https://archetypal.cz/2018/hpamr-kniha-ctvrta/ – BETA verze, prosíme hlaste chyby


Harry Potter a metody racionality III.

EPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP
v. 20181224 BETA
Ve třetí knize začíná Harry narážet na politickou realitu kouzelnické Británie, a hned do toho jde po hlavě. Mozkomoři, Azkaban, školní intriky, jedno nebezpečí za druhým… BETA verze, prosíme hlaste chyby


Harry Potter a metody racionality II.

HPaMR kniha 2EPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIPv. 20181224
Ve druhé knize Harry podrobuje magii vědeckému zkoumání spolu s Hermionou, rozehrává intriky, ve kterých mu dělá společníka Draco, řeší svou image v médiích, a následují EPICKÉ BITVY! VĚDECKÉ OBJEVY! INTRIKY! CHAOS!
Ukázku si můžete přečíst tady.


Harry Potter a metody racionality I.

HPaMR kniha prvniEPUBPDF, DOCX, HTMLMOBI, ZIP
v. 20181224
První kniha z šesti zachycuje Harryho setkání se světem magie, přípravy před nástupem do Bradavic a dva velmi nabité týdny školy.


EPUB můžete poslat do čtečky Kindle např. pomocí této služby.

Něco nefunguje podle očekávání? Napište, poradíme.

Překlad: Edita Neumannová /Tersa/

Ilustrace na přebalech vytvořila Lily Yao Lu.