Odhalujeme (s)mysl

Vyhledáváme zásadní tvorbu a se svolením autorů ji přinášíme v překladu, který si můžete poslat, tisknout, sdílet nebo uložit na později.
Sledovat nás můžete na těchto stránkách, na Twitteru, přes Facebook, Google+, RSS feed nebo odebírejte novinky emailem.

Ventus

Ventus – Karl Schroeder

Kniha se odehrává ve vesmíru, který je už tisíc let hustě kolonizován lidmi. Planeta Ventus je ale výjimečná – v počátcích vesmírné kolonizace na ni byly vysazeny nanotechnologie, jejichž zdrojové plány se ztratily v následném konfliktu, a které na ní měly připravit prostředí pro lidi – v podstatě uměle vytvořit přírodu. To se podařilo, ale někde nastal problém. “Mecha”, kteří se starali o udržování celé ekologie v chodu, přestali komunikovat s lidmi, a ačkoliv jejich představa planetární rovnováhy proti lidem jako takovým nic neměla, pokusy zasáhnout do umělé přírody nebo přinést na planetu technologické vymoženosti se setkaly s odporem. Lidé na Ventusu tedy žijí ve středověkých podmínkách, bez technologií a bez spojení se zbytkem vesmíru.

A do tohoto světa se pouští mladý Jordan, kterého začaly trápit sny, ve kterých se dívá cizíma očima na vzdálené události. Pod vedením dvou “agentů”, kteří mají za úkol najít a zlikvidovat právě člověka, do jehož vnímání se Jordan ve snech napojuje, se naučí nebát se svých schopností, a jeho putování ho přivádí na stopu po staletí zapomenutým tajemstvím mechanického života na planetě.

Ventus je o nápaditých detailech. Je na něm příroda, ve které každá věc má svého ducha, protože každá věc je prorostlá “mecha”, tedy nanoroboty, kteří se starají o rovnováhu na planetě. Jiné formy “mecha” obklopují planetu jako lesklá vlákna. Pak se taky může stát, že přiletí několikakilometrový “měsíc”, a z něj vysunutá rypadla vám rozmačkají statek, protože u vás vypozorovaly nějakou formu technologie… Charaktery postav jsou jiná podobná věc. Člověk, do kterého “vidí” náš hrdina Jordan, je jedním z lidí, kteří ze sebe nechali udělat součást umělé inteligence, proti které lidstvo před krátkou dobou vyhrálo válku. Je tedy zase jen sám za sebe, a bolestivě přichází na to, že ačkoliv byl v minulosti součástí nezměrné inteligence, je vlastně stále jen člověk. Nebo královna, která v poušti nechala vytvořit experimentální vesnice – v jedné se nepoužívají peníze, jinde jsou povolené svazky stejného pohlaví – a za to teď čelí válce vedené vlastním parlamentem…

Ventus v angličtině ke stažení