Odhalujeme (s)mysl

Vyhledáváme zásadní tvorbu a se svolením autorů ji přinášíme v překladu, který si můžete poslat, tisknout, sdílet nebo uložit na později.
Sledovat nás můžete na těchto stránkách, na Twitteru, přes Facebook, Google+, RSS feed nebo odebírejte novinky emailem.

Harry Potter And The Methods Of Rationality Cover By Mike Obee Lay D4n2119

STAHUJTE: Harry Potter a Metody Racionality – Eliezer Yudkowsky

Až nečekaně dobrá fanfiction Harryho Pottera představuje alternativní realitu k světu ve známé sérii knih.  První část již je ke stažení na našich stránkách v redigovaném překladu Edity „Tersy“ Neumannové.

Jde o knihu, která by v HP sérii patřila mezi ty delší. Na jednu stranu bere celé téma magického světa o dost vážněji a snaží se k němu přistupovat logičtěji, na druhé straně hýří humorem, vtípky a odkazy na populární kulturu.

Čím si fanfiction Harryho Pottera zaslouží vydat na našem webu? Má to tři hlavní důvody.

 1. Paní Rowlingová nemá nic proti tomu, když lidé píší fanfiction z jejího světa, dokud se na nich nesnaží vydělávat. Což znamená, že tuto knihu běžná nakladatelství jednoduše nemohou vydat.
 2. Autor je badatelem na poli umělé inteligence a lidské racionality. Jedním z jeho záměrů s touto knihou bylo rozšířit dnes sice prozkoumané, ale zatím nepříliš rozšířené poznatky o tom, jak funguje lidská mysl, a jak to ze subjektivního hlediska lze zlepšit. Takže celá kniha je prodchnuta jak odkazy na skutečné výzkumy a vědecké poznatky, tak i snahou z nich plynoucí poznatky aplikovat – aniž by ztrácela na čtivosti.
 3. Kniha je jednoduše vynikající – vznik takovýchto děl víc než ospravedlňuje možnost psát a vydávat fanfiction. Svět knihy je milionům čtenářů důvěrně známý, a přitom se od původního díla natolik liší, že jde vlastně o něco zcela jiného. Yudkowského alternativa je napínavá a poutavá, působivá a poučná, vážná i vtipná, pobuřující i povzbuzující, a čtenářům, kteří by se k takovým tématům jinak nejspíš jen tak nedostali, zpřístupňuje přístupnou formou zásadní výseč vědeckého poznání.

Dílo, vydávané postupně dlouhých pět let, zachycuje Harryho první rok v Bradavicích, a soustředí se převážně na osudy Harryho, Hermiony a Draca Malfoye. Ovšem některé zásadní věci jsou úplně jinak – rozdíly začínají tím, že sestra Harryho matky Petunie si namísto Vernona Dursleyho vzala za manžela oxfordského profesora biochemie Verrese-Evanse, takže Harry Potter-Verres-Evans je sebevědomý jedenáctiletý malý génius, který, když už se dozvěděl o existenci světa magie, zcela se vymykajícího vědě, jej hodlá podrobit vědeckému zkoumání. Nicméně aby to neměl příliš jednoduché, i jeho protivník je na patřičně vyšší úrovni…

 

 1. Tomáš
  Tomáš08-13-2015

  Ahoj, tuhle povídku jsem objevil náhodou a zajímalo by mě, zda se ještě pokračuje na jejím překladu, či nikoli a přeložení samotné povídky se pustilo k ledu? Předem děkuji za zodpovězení mé otázky :)

  • kerray
   kerray08-14-2015

   Ano, pokud vím tak ano – jde to pomalu, ale jde to. I redakce a korektury zatím hotového překladu jdou pomalu, a všichni na tom pracujeme pp chvílích ve volném čase, ale „první kniha“ už zanedlouho bude připravená

  • kerray
   kerray12-16-2015

   první kniha už je připravená, další budou následovat zanedlouho :)
   http://archetypal.cz/2015/harry-potter-a-metody-racionality

 2. Jan Kardaš
  Jan Kardaš03-21-2015

  Polovina je již přeložena.
  http://hpkizi.sk/Preklady&op=serial&idskup=15

  • kerray
   kerray03-24-2015

   Ano, víceméně polovina je přeložena do češtiny, spolupracujeme s překladatelkou, vychytáváme, upravujeme a opravujeme, protože na hpkizi.sk je to taková (alespoň z našeho pohledu) alfa verze – první nástřel.

  • Jan Kardaš
   Jan Kardaš03-25-2015

   V tom případě děkuji za vaši existenci ve jménu všech čtenářů, kteří na váš překlad narazí. :)

  • Olívia Wienerová
   Olívia Wienerová10-23-2017

   Ahoj, práve som prečítala Vaše prvé 3 diely HPaMR. Posledný príspevok je tu ale pred 2 rokmi…tak neviem… pokračuje sa s prekladmi, alebo sa mám v päťdesiatke začať učiť anglicky??? Inak, dík za výborný zážitok!!!